تصویر لحظه شهادت مختار ثقفی

شهرام ناظری,fff,

حذف تصاویرچهره حضرت ابوالفضل ازمختارنامه

به رغم تلاش‌هاي ارزشمند و هنرمندانه جناب آقاي داوود ميرباقري كارگردان متعهد سريال مختارنامه در خلق صحنه شهادت حضرت ابوالفضل (ع)، اين تصاوير در سريال به نمايش در نمي‌آيند.
رئيس مركز سيما فيلم گفت: صحنه‌هاي مربوط به چهره نوراني حضرت ابوالفصل (ع) از سريال مختار نامه حذف شده و عدم نمايش چهر‌ه ايشان از مدت‌ها قبل به تيم سازنده اعلام شده است.

حسن اسلامي مهر در گفت و گو با فارس گفت: به رغم تلاش‌هاي ارزشمند و هنرمندانه جناب آقاي داوود ميرباقري كارگردان متعهد سريال مختارنامه در خلق صحنه شهادت حضرت ابوالفضل (ع)، اين تصاوير در سريال به نمايش در نمي‌آيند.

وي درباره دلايل حذف اين تصاوير گفت: به دلايل مختلف و از مدتي پيش بنا بر نظر مخالف معاون سيما جناب آقاي دارابي در خصوص نمايش چهره حضرت ابوالفصل (ع)، به تيم سازنده اعلام و پيشنهاد شد كه در نشان دادن چهره آن حضرت همان‌گونه عمل شود كه با نمايش چهره معصومين (ع) عمل مي‌شود.

دیالوگ های سریال مختارنامه. قسمت سوم

متن کامل دیالوگ های قسمت سوم (نیش عقرب )

مجموعه تلویزیونی مختارنامه به کارگردانی داوود میراقری

* توضیح : شماره سکانس ها دقیق نیست. صرفا برای خوانایی بیشتر اضافه شده

قسمت سوم : نیش عقرب

بازیگران به ترتیب ایفای نقش

فریبرز عرب نیا: مختار

مهدی فخیم زاده: عمر بن سعد ابی وقاص

احمد ایراندوست : هارون پسر منصور نعلبند

ماهچهره خلیلی : جاریه

نسرین مقانلو: ناریه

اکبر زنجانپور: سعید بن مسعود ثقفی

ویشکا آسایش : جعده

رضا رویگری: کیان

حسین محب اهری : ابوبصیر (عرب حزرمی)

حسن پورشیرازی: بهرام رنگرز

گوهر خیراندیش: حنانه

صدای راوی : پرویز بهرام

متن کامل دیالوگ های سریال مختارنامه - قسمت اول

متن کامل دیالوگ های سریال مختارنامه - قسمت دوم


صحنه‌هاي مربوط به عاشورا در «مختارنامه» حذف نشده‌اند

وبلاگ سریال مختار نامه : مدير روابط عمومي مجموعه تلويزيوني «مختارنامه» گفت: چيزي از صحنه‌هاي مربوط به عاشورا در اين سريال حذف نشده است و در ادامه سريال به روي آنتن مي‌رود.


سعی کردم زحمات همه عوامل تولید "مختارنامه" را در تدوین به هدر ندهم

حسینی‌وند در گفتگو با مهر:
سعی کردم زحمات همه عوامل تولید "مختارنامه" را در تدوین به هدر ندهم
تدوینگر مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" تاکید کرد برای تدوین این پروژه تعامل خوبی با میرباقری داشته و سعی کرده زحمات عوامل تولید را در تدوین به هدر ندهد، چرا که از نزدیک شاهد تلاش همه آنها بود.

مهدی حسینی‌وند، تدوینگر مجموعه تلویزیونی "مختارنامه" درباره پذیرش این سریال به خبرنگار مهر گفت: تقریباً یک سال بعد از شروع فیلمبرداری یعنی سال 84 با پروژه "مختارنامه" قرارداد بستم. من قبلاً سریال "معصومیت از دست رفته" را با داود میرباقری کار کرده بودم و با روحیات او کاملاً آشنایی داشتم و از نتیجه آن کار خیلی راضی بودیم.

وی در ادامه افزود: هر فردی دوست دارد در کارنامه هنری‌اش کارهای شاخص بیشتر باشد و مجموعه "مختارنامه" هم جزو سریال‌های ماندگار تلویزیون بود. به همین دلیل وقتی مدیر تولید این پروژه به من پیشنهاد داد با خوشحالی پذیرفتم، چرا که علاقمند بودم باز هم با داود میرباقری همکاری داشته باشم.

حسینی‌وند در پاسخ به این سئوال که تدوینگر به هر حال کارگردان دوم محسوب می‌شود، آیا سلایق‌تان با میرباقری برای تدوین همخوانی داشت، چرا که میرباقری وسواس زیادی در کار دارد، توضیح داد: همزمان با فیلمبرداری تدوین اولیه شروع شد و ما خیلی عقب از گروه نبودیم. من بعد از اینکه صداها را سینک و سکانس‌ها هم مونتاژ اولیه می‌کردم برای داود میرباقری می‌فرستادم. "مختارنامه" این فرصت را به دست ما داد تا آرام آرام سلایق یکدیگر دستمان بیاید.

این تدوینگر خاطرنشان ساخت: تدوین اولیه را بدون حضور کارگردان تمام کردیم و بعد از آن تقریباً برای تدوین نهایی همه چیز آماده بود و با متریال آماده کار را انجام دادیم و چون میرباقری در جریان کار ما بود، بنابراین در تدوین نهایی مشکلی نداشتیم که حالا باید کات‌های خاصی داشته باشیم یا نه. در مجموع همکاری خوبی بود.

وی با اشاره به اینکه میرباقری جزو کارگردانانی است که به کارش اشراف زیادی دارد، توضیح داد: او از کارگردانان حرفه‌ای است و وقتی کاری شروع می‌کند ذهن‌اش را متمرکز بر کار می‌کند. علاوه بر آن ما در طول کار خیلی درباره کلیت کار صحبت می‌کردیم و چون در کلیت به توافق رسیده بودیم دیگر نیازی نبود در جزییات وارد شویم، چرا که اساس کار مشخص شده بود.

حسینی‌وند درباره ریتم مناسب سریال "مختارنامه" گفت: معتقدم کارگردان بعد از فیلمبرداری کارش تمام نمی‌شود. در واقع تدوینگر و کارگردان مکمل یکدیگر هستند و اگر این اتفاق نیفتد قطعاً نتیجه کار رضایت‌بخش نخواهد بود. دلیل ریتم مناسب مجموعه "مختارنامه" هم به خاطر این است که این اتفاق افتاد. اینکه ریتم قصه کجا تند و کجا با تامل باشد، نتیجه تعامل خوب میان من و میرباقری بود. مسلماً تعامل دو طرف منجر به نتیجه خوبی هم می‌شود.

این تدوینگر درباره اینکه تدوین مجموعه "مختارنامه" چه جایگاهی در کارنامه هنری‌اش دارد، توضیح داد: من همیشه کارهای میرباقری را دوست داشتم، چرا که می‌دانم او وسواس زیادی به کارهایش دارد و خیلی هم زحمت می‌کشد. من از نزدیک شاهد تلاش همه عوامل برای تولید بهتر "مختارنامه" بودم و سعی کردم در تدوین زحمات همه عوامل را در نظر بگیرم و آن را به هدر ندهم.

وی اشاره کرد: شاید باورتان نشود، اما برای تدوین این پروژه خیلی زحمت کشیدم و شب و روزم را برای این کار گذاشتم. گرچه پنج سال از عمرم را برای سریال "مختارنامه" گذاشتم، اما از نتیجه کار خیلی راضی هستم.

حسینی‌وند در پاسخ به این سئوال که تدوین کدام یکی از صحنه‌ها برایتان جذابیت خاصی داشته، توضیح داد: تدوین همه سکانس‌ها برایم جذاب بود، ولی صحنه‌هایی که نعمان بن بشیر (داود رشیدی) و مختار (فریبرز عرب‌نیا) با یکدیگر بحث و جدل داشتند را خیلی دوست داشتم و برایم شیرینی خاصی داشت. علاوه بر آن سکانس‌های عاشورا هم خیلی خوب بود، چون میرباقری با حساسیت زیادی کار کرده بود.

این تدوینگر ادامه داد: در طول این پنج سال هیچ وقت پیش نیامد که با خودم بگویم خسته شدم و ای کاش این پروژه تمام شود و من به سر کار دیگری بروم. هر روز با عشق کار می‌کردم.

ده نکته ناگفته از مختارنامه

http://files.tabnak.com/pics/201010/201010181243142975.jpg1- تداركات اوليه براي ساخت سريال مختارنامه از مهر 1381 آغاز شد و از شهريور 1382 نيز سريال وارد مرحله پيش‌توليد شد و پس از 6 ماه پيش‌توليد، فيلمبرداري آن به شيوه 35 ميلي‌متري در رمل‌ها و بيابان‌هاي كاشان آغاز شد.

2- هزار و 430 نفر نيروي انساني درگير اين مجموعه بودند. برخي نيروها از شهرها و مکان‌هايي که فيلم‌برداري صورت مي‌گرفت انتخاب مي‌شدند.

3- چون رفت و آمد به مکان فيلم‌برداري زمان زيادي از کارگردان مي‌گرفت و مسئله زمان‌بر و انرژي‌بري بود، داوود ميرباقري در مقطعي در احمدآباد مستوفي منزلي اجاره کرد و همان جا مستقر شد تا وقت ويژه‌اي را روي فيلم‌نامه و کار بگذارد و با تمرکز بيشتري کار را انجام دهد.

4- داوود ميرباقري به عنوان كارگرداني كه سبك و سياقي كلاسيك را در كارهايش دنبال مي‌كند، هميشه بر استفاده از بازيگران حرفه‌اي اعتقاد و اصرار دارد. البته در مختارنامه گاه بنابه ضرورت افرادي مانند حامد حدادي بسكتباليست تيم ملي نيز به دليل فيزيك خاص مقابل دوربين رفتند. احمد ايراندوست يا همان غول برره هم ديگر بازيگري بود كه انتخاب آن از سوي مختارنامه نگاه‌هاي زيادي را متوجه اين سريال كرد.

5- محمدرضا شريفي‌نيا بازيگر نقش وليد هم اين اواخر به سريال مختارنامه پيوست و نقش محمد بن حنفيه را بازي كرد. به اين فهرست مي‌توان نام‌هاي ديگري را هم اضافه كرد. مثلا اكبر زنجانپور كه در اين سريال، نقش عموي مختار را ايفا كرده يا نسرين مقانلو كه ايفاگر نقش همسر مختار بوده است. در اين سريال نقش حضرت ابوالفضل (ع) هم توسط جواني 20 ساله به نام كاوه فتوحي ايفا شده است. رضا كيانيان هم نقش عبدالله بن زبير حاكم مكه را ايفا كرده است.

6- بهنوش بختياري هم در نقش يك شاهزاده اشرافي مقابل دوربين رفته است و شهره لرستاني هم در اين سريال در 2 نقش حضور يافته است؛ يكي در نقش زن كوفي كه دوستدار امام حسين (ع) است و يك بار هم در نقش خواهر مختار...

7- بهناز جعفري نيز در اين سريال نقش يكي از زنان شرور كوفه را ايفا كرده و همسر او نيز كه در اغلب فعاليت‌هايش با او همكاري مي‌كند، كسي نيست جز شهرام حقيقت‌دوست......

8- اغلب بازيگران يا سوارکاري و شمشيربازي را ياد داشتند يا در طول مدت فيلم‌برداري آموزش ديدند. آن‌ها سوارکاري را زير نظر احمد نمازي و شمشيربازي و حرکات رزمي را زير نظر محمود اردلان طراح حرکات رزمي آموزش ديدند. افتادن از اسب، ضربه خوردن با شمشير و مواردي از اين دست چند مرتبه براي بازيگران اتفاق افتاد. فريبرز عرب‌نيا و رضا رويگري چند بار در سر صحنه زخمي شدند. تهيه‌کننده هم دو بار به دليل فشار کار سکته کرد!

9-
فیلمبرداری این مجموعه، در آران و بیدگل، تهران، آبادان، شوشتر، شهریار، ورامین، تاکستان، قزوین و شاهرود انجام شده است.

10-
در اواسط فیلمبرداری به علت فشار زیاد داوود میرباقری از حال رفت و راهی بیمارستان گشت و چندین روز بستری شد.....!

سال‌شمار ساخت سريال مختارنامه

فروردين 81: پس از موافقت ميرباقري با كارگرداني اين اثر، وي نگارش متن اوليه را آغاز مي‌كند.

مهر 81: آغاز نگارش نهايي متن

اسفند 81: آغاز پيش‌توليد و سفرهايي براي بازبيني لوكيشن به مناطقي همچون جنوب كشور، شاهرود، سمنان، سبزوار و...

خرداد 82: آغاز ساخت دكورها

تير 82: آغاز دوخت لباس‌ها

مرداد 82: آغاز آماده‌سازي لوازم صحنه

شهريور 82: آغاز انتخاب بازيگران

آذر 82: آغاز تست گريم بازيگران

فروردين 83: آغاز فيلمبرداري در كاشان

خرداد 84: آغاز تدوين همزمان

تير 85: آغاز فيلمبرداري در ورامين

آذر 85: آغاز فيلمبرداري در آبادان

فروردين 86: آغاز فيلمبرداري در تهران

شهريور 86: آغاز فيلمبرداري در شاهرود

خرداد 87: آغاز فيلمبرداري در شهرك سينمايي دفاع مقدس

تابستان 87: آغاز فيلمبرداري دوباره در احمدآباد مستوفي

زمستان 87: آغاز فيلمبرداري در شاهرود

بهار 88: پايان فيلمبرداري در شاهرود

تير 88: پايان فيلمبرداري

اسفند 88: پايان تدوين اوليه

چه کسانی به دست "مختار" کشته شدند؟

ابواسحاق مختار ثقفی معروف به "مختار ثقفی" از دلاوران و بزرگان عرب که به خونخواهی امام سوم شیعیان حضرت حسین بن علی علیه السلام و یاران او قیام کرد.

وی در سال 1 هجرت بدنیا آمد، پدرش ابوعبیدبن مسعود ثقفی که در وقعه «یوم الحجر» درعراق به قتل رسید و مادرش "دومه" بنت وهب بود. مختار از مردم شهر طائف (مکه) و از قبیله بنی ثقیف بود که در خلافت عمربن الخطاب، همراه پدرش به مدینه رفت.

او در خلافت امیرالمومنین علی علیه السلام، با آن حضرت در عراق بود و بعد از شهادت حضرت، در بصره ساکن شد. در زمانیکه امام حسن مجتبی علیه السلام (امام دوم شیعیان) در ساباط مدائن جراحت برداشت و در خانه سعدبن مسعود ثقفی عموی مختار که از زمان امام علی و به فرمان آن حضرت، فرماندار مدائن بود پیشنهاد کرد که امام مجتبی را دستگیر و نزد معاویه بفرستد تا از وعده های مالی فراوان معاویه، بهره مند شوند، ولی "سعد" به شدت با مختار برخورد و پشنهاد او را رد کرد و مختار ساکت شد.

انتقاد شدید "جمهوری‌‎اسلامی" از مختارنامه: آرایش زنان غلیظ و ادبیات مردان مشمئز کننده است

روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی با انتقاد شدید از مجموعه تلوزیونی "مختار نامه" برخی بخش‌های این اثر تاریخی را خلاف واقعیت دانست. این روزنامه همچنین برخی موارد تاکید شده در این فیلم را انحرافی دانست.

این روزنامه همچنین از حضور پررنگ زنان در "مختار نامه" انتقاد کرد.

متن کامل یادداشت جمهوری اسلامی به این شرح است:

دانلود قسمت چهارم سریال مختارنامه : اسیر غول

معاویه ابن ابی سفیان بعنوان خلیفه مسلمین بر کرسی خلافت یکه تازی میکرد و به هیچ یک از تعهداتی که در امام حسن (ع) بسته بود عمل نکرد . موروثی نبودن خلافت و نیز تامین امنیت جانی امام و یارانش 2 شرط اصلی عهد نامه بود . معاویه برای رسیدن به پادشاهی رویایی خاندان ابی سفیان قصد داشت زمینه را برای حکومت پسرش یزید فراهم کند و برای میل به این هدف امام را مانعی جدیدی میدید  و لذا در فکر آن بود که در فرصتی مناسب ایشان را از سر راه خود بردارد  بگواهی تاریخ سرانجام معاویه با توطعه ای پیچیده موفق شد بدست جعده همسر امام ، ایشان را مسموم کند. و اما مختار ثقفی در جدالی سخت با عقل و دل خود شمشیرش همچنان در غلاف ماند و در منطقه ای نزدیک کوفه بنام قفغا  زراعت میکرد . در این قسمت از سریال مختارنامه  ماجرای سال 60 هجری قمری روایت میشود. سالی که معاویه به درک واصل میشود و یزید پسرش جانشین او میشود. در این قسمت خواهید دید که مختار در کنار همسر دوم خود که دختر حاکم کوفه میباشد در دهکده ای  به زندگی به ظاهر راحت و آسوده مشغول است ،اما در واقع بدلیل همراهی نکردن امام مجتبی (ع) سخت پشیمان و ناراحت است . در این قسمت با اتفاقات بعد از مرگ معاویه روبرو خواهید شد . یزید جانشین میشود و امام حسین (ع) حاظر نمیشود با یزید بیعت کند و هرگونه بیعت با او را حرام اعلام مینماید. بزرگان علوی در کوفه جلسه ای تشکیل داده و حمایت خود را از امام اعلام میکنند. نامه ای را مهر کرده تا از امام بخواهند که به شهر کوفه بیایند تا شیعیان کوفه با ایشان بیعت کنند. مختار که از جماعت کوفی شناخت کافی دارد با اینکار موافق نیست اما ...

قسمت چهارم این سریال را میتواند از طریق لینک های زیر با حجم 150 مگابایت و کیفیت خوب دانلود کنید.

موسیقی تیتراژ ابتدایی : دانلود .   موسیقی متن سریال : دانلود موسیقی تیتراژ پایانی : دانلود

 

صفحه قبل 1 2 3 صفحه بعد
This Template Pablished By TEMPlATE-WEBLOG